Częste pytania
- Psychiatra, psycholog, psychoterapeuta - jaka jest różnica?
Psychiatra jest osobą, która ukończyła studia medyczne. To lekarz zajmujący się rozpoznawaniem oraz leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych przy pomocy leków (farmakoterapia). Punktem wyjścia do opracowania przez lekarza psychiatrę planu leczenia jest rozmowa z Pacjentem, mająca kształt wywiadu. Kolejne spotkania służą monitorowaniu samopoczucia Pacjenta w kontekście zażywanych leków i jeśli okaże się to wskazane, wprowadzaniu odpowiednich modyfikacji. O ile psychiatra nie ukończył dodatkowo podyplomowego szkolenia z psychoterapii, nie ma uprawnień do jej prowadzenia.
Psycholog to absolwent studiów uniwersyteckich na kierunku "psychologia". Uzyskanie dyplomu psychologa uprawnia m.in. do przeprowadzania badań psychologicznych, prowadzenia konsultacji i poradnictwa psychologicznego. Samo ukończenie studiów psychologicznych nie uprawnia natomiast do prowadzenia psychoterapii.
Psychoterapeuta to osoba, która poza studiami wyższymi dodatkowo ukończyła (bądź przynajmniej jest w trakcie) kilkuletnią podyplomową szkołę psychoterapii. Dopiero taki dyplom uprawnia do prowadzenia psychoterapii. Podczas konsultacji lub w trakcie psychoterapii psychoterapeuta może zalecić Pacjentowi wizytę u psychiatry pod kątem wsparcia lekami procesu zdrowienia. Sam, ponieważ nie jest lekarzem, nie posiada uprawnień do przepisywania leków.
- W jakiej częstotliwości odbywają się sesje psychoterapii?
Częstotliwość sesji psychoterapii indywidualej zależna jest od problematyki danego Pacjenta. Najczęściej sesje odbywają się raz w tygodniu, niekiedy ustalony zostaje kontrakt na sesje dwa razy w tygodniu.
Sesje terapii par, podobnie jak terapii rodzinnej, najczęściej odbywają się raz na dwa tygodnie.